Badania po ukąszeniu kleszcza

Okres wakacyjny jest czasem w którym ludzie szukają miejsc do wypoczynku. W zależności od upodobań niektórzy z nich wybierają się nad morze, inni w góry. Są też tacy, którzy decydują się wyjechać w dzicz w celu bliższego kontaktu z naturą. W lesie można poczuć niepowtarzalny klimat i kontakt z naturą. Należy jednak pamiętać, że piesze wędrówki po lasach są obarczone pewnym ryzykiem, które należy minimalizować.

Prewencja przeciwko ugryzieniom kleszczy

kleszcz badanieJednym z największych niebezpieczeństw, które czyhają na wczasowiczów w lasach są dzikie zwierzęta. O ile spotkanie sarny czy jeża nie przysporzy większych problemów, o tyle dzik czy niedźwiedź już tak. Warto więc zawsze wybierać oznaczone szlaki turystyczne, które są wytyczone w najbardziej bezpiecznych miejscach. Innym zagrożeniem związanym z lasem są kleszcze. Po pieszej wędrówce leśnej należy natychmiast obejrzeć dokładnie ciało w celu sprawdzenia czy nie ma na nim nieproszonych gości. W przypadku stwierdzenia ukąszenia należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać niezbędne testy. Lekarz z reguły zleca kleszcz badanie toksykologiczne. Jest to niezbędne w celu ustalenia wszystkich możliwych konsekwencji. Ukąszenia kleszczy bywają bardzo groźne ze względu na przenoszone przez nie choroby. Warto wspomnieć, że również nieumiejętne wyciągnięcie kleszcza jest niebezpieczne. Właśnie dlatego nie należy próbować samodzielnie usuwać kleszcza, tylko należy udać się po specjalistyczną pomoc. Badanie kleszcza pozwoli wykluczyć prawdopodobieństwa późniejszych powikłań.

W przypadku negatywnego wyniku badań, lekarz może natychmiast wdrożyć kurację, która zminimalizuje ryzyko poważnych objawów. Jak widać przechadzki leśne są popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Jednak tak jak w innych przypadkach udając się do lasu należy przedsięwziąć należyte środki ostrożności takie jak chociażby odpowiedni ubiór czy preparaty odstraszające kleszcze. Czynności te pozwolą cieszyć się niepowtarzalnym klimatem lasu.