Camlock – złącza wykorzystywane w przemyśle

Przemysł i gospodarka w wielu państwach rozwija się bardzo szybko, dlatego przedsiębiorcy szukają niezawodnych i jak najbardziej efektywnych rozwiązań dla swojej branży. Firmy produkujące elementy linii produkcyjnych oraz transportowych na bieżąco starają się wychodzić na przeciw wszystkim wymaganiom stawianym przez klientów.  

Najpopularniejsze złącze przemysłowe

Złącza CamlockZłącza wytwórcze są jednymi z najbardziej cenionych i najpopularniejszych złączy używanych w przemyśle. Najbardziej popularne stały się w branży paliwowej oraz chemicznej. Interfejsy tego typu posiadają bardzo prostą konstrukcję i są banalne w obsłudze. Główny wtyk wsadzany jest do uszczelnionego gniazda złącza z otwartymi dźwigniami blokującymi, aby zablokować wtyk w gnieździe należy jednocześnie obrócić dźwignie blokujące. W ten sposób manetki się blokują i dociskają wtyk bazowy do gniazda w specjalnym rowku blokującym wtyk. Uszczelka wykonana ze specjalnych mieszanek gum umieszczona w rowie gniazda uszczelnia całe złącza Camlock. Dodatkowym zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem gniazda stanowi sprężynowa zawleczka w otworach gniazda. Materiałami z których wykonane są tego typu złącza są: aluminium, stal nierdzewna oraz polipropylen, który dodatkowo wzmacniany jest włóknem szklanym. Bardzo ważną funkcja takich złączy jest wytrzymywanie dużych ciśnień dochodzących do kilkudziesięciu barów, które są generowane podczas wtryskiwania substancji.

Takie złącza są bardzo elementem bardzo szybkiego i łatwego połączenia zazwyczaj dwóch przewodów z bardzo giętkich materiałów lub jednego przewodu z drugim przyłączeniem metalowym. Element męski złącza montowany jest z elementem żeńskim przy pomocy specjalnych dźwigni zaciskowych. Przewód w żaden sposób nie jest zaciskany. Złącza takie możemy zaobserwować w momencie wtłaczania paliw do zbiorników na stacjach benzynowych.