Cyklinowanie – nowe życie starych podłóg

Cyklinowanie – nowe życie starych podłóg

Drewno jest cenione we wnętrzach ze względu na swoje właściwości oraz piękny wygląd. Podłogi, blaty czy parapety wykonane z drewna są niepowtarzalne, bo każda deska jest inna, ma odmienny układ słojów czy nieznacznie inne wybarwienie. Niestety lata użytkowania odciskają na drewnie swój ślad i dlatego regularnie powinniśmy zlecać cyklinowanie.

Jak przebiega cyklinowanie?

cyklinowanie bydgoszcz cenaCyklinowanie polega na usunięciu uszkodzonej, wierzchniej warstwy deski wraz z np. warstwami lakieru czy zabrudzeniami. Pozwala to na odsłonięcie nieuszkodzonego drewna w oryginalnym, niezmienionym kolorze. Zanim przystąpi się do cyklinowania, wszystkie meble i przedmioty z danego pomieszczenia należy usunąć (jeśli cyklinowaniu ma podlegać podłoga) lub też zabezpieczyć przy użyciu folii malarskiej (jeśli cyklinujemy blaty lub parapety). Do cyklinowania wykorzystuje się cykliniarki i cykliniarki krawędziowe – te drugie służą do pracy w trudniej dostępnych miejscach – a także polerki, wykorzystywane do niewielkich rys i ubytków. Po zeszlifowaniu uszkodzonego drewna podłogę należy oczyścić z pyłu. Kolejnym etapem jest uzupełnienie ewentualnych ubytków lub szczelin i ponowne cyklinowanie tego miejsca. Potem następuje konserwacja drewna z pomocą oleju lub lakieru, zależnie od tego, jaki środek stosowano wcześnie. Jeśli chodzi o koszty, jakie należy ponieść decydując się na cyklinowanie bydgoszcz cena tej usługi nie jest może niska, ale korzyści są wymierne. Dzięki cyklinowaniu drewno odzyskuje dawny blask i znów wygląda jak nowe.

Cyklinowanie należy powtarzać średnio co około dziesięć lat, łatwo więc policzyć, że standardowa drewniana podłoga może być cyklinowana przynajmniej kilka razy. Oznacza to, że z drewnianej podłogi w domu spokojnie będą mogły korzystać nawet nasze wnuki, a poprzez cyklinowanie wciąż będzie ona wyglądać doskonale.