Czym są pręty ciągnione?

Artykuły | Porady | Ciekawostki

Czym są pręty ciągnione?

Już nasi przodkowie nauczyli się naginać stal do swoich potrzeb – my teraz tylko rozwijamy te umiejętności. Znajdujemy kolejne sposoby na zmianę ich kształtu i dostosowywaniu ich do sytuacji. Dlatego teraz wyjaśnię, na czym polega „ciągnienie” i czym są pręty ciągnione.

Produkcja i rodzaje prętów ciągnionych

pręty ciągnione - producentPręty te powstają w wyniku plastycznej obróbki na zimno zwanej właśnie ciągnieniem. Proces ten polega na przeciągnieniu materiału wyjściowego, czyli surowej walcówki przez otwór mniejszy niż średnica przeciąganego materiału. Jednak dlaczego warto jest korzystać z tego procesu zamiast ze zwykłego, klasycznego walcowania na gorąco? Otóż przy wykorzystaniu tego procesu otrzymuje się materiał o bardzo wysokiej dokładności wymiaru średnicy na całej długości, co przy użyciu ciepła jest trudniejsze do osiągnięcia. Dodatkowo proces ten niweluje niedoskonałości, czyli zwyczajnie prostuje pręt który w innej sytuacji byłby przekrzywiony. Polepszają się też jakościowo – pręty ciągnione cechują się zwiększoną wytrzymałością na rozciąganie i twardością, czego ceną jest utrata właściwości plastycznych metalu. Jeżeli produkowane są pręty ciągnione – producent decyduje, jakie rodzaje są wytwarzane. Wyróżniamy między innymi pręty szlifowane, walcowe oraz łuszczone. Różnice powstają też w wypadku średnicy – możemy spotkać ją okrągłą, kwadratową lub sześciokątną. Każdy z nich ma też inne właściwości, od których zależy ich wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu.

To właśnie są pręty ciągnione – użyteczne wszędzie tam, gdzie potrzebujemy przywiązać szczególną uwagę do zarówno długości, jak i jakości materiału. Warto jest wziąć je pod uwagę, jeżeli właśnie takich parametrów poszukujemy. Możemy być wtedy pewni, że nie będziemy zawiedzeni jakością.