Czynność montażu powierzchniowego wymaga precyzji

Układy elektroniczne oraz elementy ulegają stopniowej miniaturyzacji. Jest to odpowiedź na wymagania rynku oraz konsumentów, którzy żądają coraz mniejszych i bardziej wydajnych urządzeń. Żeby zaspokoić potrzeby klientów firmy specjalizujące się w wytwarzaniu urządzeń elektronicznych modyfikują procesy wytwórcze w taki sposób żeby były one jak najbardziej wydajne.

Automaty montażowe zapewniają powtarzalność procesu

montaż smdJeszcze kilka lat temu najczęściej stosowaną metodą montażu elementów na obwodzie drukowanym był montaż przewlekany. Obecnie jest on również stosowany jednak jest to uzupełnienie innych metod takich jak montaż smd czy montaż układów BGA. Montaż powierzchniowy elementów charakteryzuje się wieloma korzyściami w stosunku do montażu przewlekanego. Przede wszystkim pozwala on zaoszczędzić wiele miejsca na płytce co sprawia, że układy spełniające tą samą funkcję mogą być znacznie mniejsze. Warto dodać, że praktycznie każdy element tht ma swój odpowiednik w technologii smd. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie nowoczesnych układów elektronicznych bez ingerencji w sam sposób funkcjonowania urządzenia. Wystarczy jedynie przeprojektować obwód drukowany w taki sposób żeby jak najoptymalniej rozmieścić elementy. W przedsiębiorstwach wykorzystujących technologię montażu powierzchniowego często można spotkać specjalne automaty, które układają elementy na płytkach. W ten sposób czynność produkcji układów jest zautomatyzowana.

Czynność montażu smd jest bowiem zajęciem wymagającym dużej precyzji oraz zdolności manualnych. W związku z tym często jest ona wykonywana przez automaty montażowe, które są w stanie w sposób powtarzalny realizować duże partie układów. Rola człowieka ogranicza się w tym przypadku przeważnie do obsługi automatu oraz modyfikacji programu. Ręczne lutowanie i wymiana elementów smd jest wykonywana w przypadku serwisów urządzeń.