Dlaczego filtry do wentylacji są potrzebne?

Dlaczego filtry do wentylacji są potrzebne?

Obecnie wysoki poziom technologiczny spowodował, że powietrze wokół nas jest zanieczyszczone. Nierzadko oddychamy powietrzem niekorzystnym dla naszego zdrowia oraz komfortu. Dlatego urządzenia wentylacyjne stały się koniecznością w miejscach pracy, sklepach, centrach handlowych czy w restauracjach i hotelach.

Rola filtrów do wentylacji

filtry do wentylacjiDlaczego filtry w wentylacji są dzisiaj niezbędne? Ponieważ w wyniku eksploatacji wentylacji bardzo łatwo o zanieczyszczenia. Klimatyzacja zostaje zanieczyszczona niebezpiecznymi substancjami, takimi jak bakterie i grzyby. Mniej inwazyjne są pyły i mikroorganizmy. Wśród najczęstszych spotykanych zanieczyszczeń, które pojawiają się naturalnie w wyniku użytkowania wentylacji, należy wymienić: smary, gumy, tłuszcze, włókna z ubrań, a nawet owady oraz inne nagromadzone śmieci. Filtry do wentylacji pozwolą wyeliminować wyżej wymienione zanieczyszczenia do minimum. Po ich zastosowaniu w instalacjach wentylacyjnych uchronimy się przed nimi w przyszłości. Czym powinny cechować się dobre i skuteczne filtry do urządzeń wentylacyjnych? Przede wszystkim ich parametry powinny podnieść skuteczność zatrzymywania wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Powinno się to odbywać przy jak najmniejszym oporze przepływu powietrza. Ponadto bardzo ważne są następujące parametry: skuteczność filtracji chłonność pyłową, prędkość przepływu powietrza, powierzchnię filtracyjną. Filtrowanie powietrza chroni całą wentylację przed zanieczyszczeniem oraz przedłuża czas sprawności instalacji wentylacyjnej.

Dobre filtry sprawią, że nie musimy martwić się jej wymianą. Jeżeli chcemy zapewnić komfort oraz dobre warunki w wentylowanych pomieszczeniach oraz ochronić urządzenia wentylacyjne przed uszkodzeniem, należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów.