Instalacja systemów rekuperacyjnych

Artykuły | Porady | Ciekawostki

Instalacja systemów rekuperacyjnych

Systemy grzewcze są stosowane w naszych domach po to byśmy mogli odczuwać komfort. Jednak nie da się ukryć, że mimo tego iż ogrzewamy nasze mieszkania to dodatkowo konieczne jest również ich systematyczne wietrzenie. Dzięki temu pozbywamy się z wnętrza domu tego powietrza, które jest już zużyte i przesycone różnymi zanieczyszczeniami. Warto wiedzieć jak pogodzić ogrzewanie z wietrzeniem by nie tracić ciepła.

Nowoczesne systemy odzyskiwania ciepła

montaż rekuperacjiDla wielu osób wydaje się niedorzeczne to by wietrzyć mieszkania w tym czasie kiedy mamy odkręcone grzejniki w naszym domu. Niemniej jednak gdybyśmy szli z tą modą to nikt z nas by nie wietrzył mieszkania w czasie zimy. Jest to jednak czynność bardzo istotna przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie. Od jakiegoś czasu w sprzedaży dostępne są urządzenia i całe systemy, które pozwalają na jednoczesne wietrzenie wnętrza budynku i przy tym odzyskiwane jest ciepło. Systemy te określane są jako rekuperacja. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest profesjonalny montaż rekuperacji to w Polsce bardzo szybko znaleźć możemy sprawdzone firmy, które na co dzień zajmują się takimi zadaniami. Rekuperacja opiera swoje działanie przede wszystkim o urządzenie znane jako wymiennik ciepła. Sprzęt ten pozwala na szybkie przechwytywanie ciepła z powietrza, które z wnętrza domu ma być odprowadzane. Następnie to ciepło przekazuje się do powietrza wtłaczanego do mieszkania.

Rekuperacja jest techniką stosunkowo nową ale bardzo szybko zyskuje ona uznanie w oczach Polaków. Nowoczesne wersje rekuperatorów są w stanie odzyskiwać nawet do 80% ciepła z powietrza „zużytego”. Nie da się też nie zauważyć jak bardzo rekuperatory wpływają na wysokość kosztów związanych z ogrzewaniem. Koszty te spadają bardzo szybko jeśli rekuperatory są odpowiednio ustawione.