Jak rozpoznać IP spoofing

Jak rozpoznać IP spoofing

Razem z powstaniem Internetu pojawiać zaczęły także różnego rodzaju formy przestępczej działalności. Złodzieje byli zawsze, ale w sieci mają prawdziwe pole do popisu. Większość osób nawet nie wie, jak łatwo można paść ich ofiarą. Czy jednak można rozpoznać, kiedy ktoś chce nas oszukać i jak się przed tym bronić?

Co wiadomo o IP spoofingu?

ip spoofingTrzeba przyznać, że Internet znacznie ułatwił nam życie. Nie musimy nawet wychodzić z domu, aby zrobić zakupy, czy porozmawiać ze znajomymi. Pamiętać należy jednak o tym, że nie wszystko, co znajdziemy w Internecie jest dla nas bezpieczne. IP spoofing obejmuje wysyłanie komunikatów do konkretnego komputera z adresu IP wskazującego na to, że wiadomość została wysłana z zaufanego źródła. Spoofing może również obejmować ataki na maile i modyfikację serwera DNS. W tym drugim przypadku przekierowany zostaje ruch konkretnej domeny na inny adres IP. W spoofingu chodzi głównie o to, aby oszukać sieć lub osoby, że źródło informacji jest godne zaufania. Oczywiście wcale tak nie jest. Często zdarzają się ataki hakerskie na domeny banków. Dostajemy wtedy najczęściej maila z informacją, która wygląda bardzo autentycznie. Jak się później okazuje, możemy stracić wszystkie oszczędności. Banki ostrzegają, żeby absolutnie nie klikać w żadne linki otrzymane w wiadomości. Nigdy nie zostaniemy poproszeni przez nasz bank o dokonywanie takich działań, przekazywanie danych poprzez e-mail lub podawania hasła. Jeśli spotka nas taka sytuacja, powinniśmy od razu poinformować o tym nie tylko bank, ale także policję. Warto również zainstalować na swoim komputerze specjalny program, który będzie nas chronił nie tylko przed wirusami, ale także osobami, które będą chciały cokolwiek od nas wyłudzić.

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach bez Internetu życie było dużo trudniejsze. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystko, co tam znajdziemy, jest prawdziwe i bezpieczne. Nawet jeśli jakiś adres wygląda znajomo, wcale nie musi taki być. Należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza wtedy, gdy otrzymamy niespodziewanego maila od instytucji bądź osoby. Warto zainwestować w dobry program, który będzie chronić przed wirusami i atakami hakerów. Nie otwierajmy podejrzanych maili. Tylko w ten sposób będziemy mogli zapewnić sobie ochronę w sieci.