Obróbka za pomocą maszyn CNC

Maszyny CNC (z angielskiego Computer Numerical Control – komputerowe sterowanie numeryczne) praktycznie przejęły już rynek produkcji wyrobów nie tylko metalowych, ale też z drewna czy plastiku.  Coraz rzadziej używa się tradycyjnych tokarek, giętarek, wiertarek czy frezarek. Nawet do cięcia wodą czy laserem jest stosowane sterowanie komputerowe.

Obróbka CNC przejmuje rynek

obróbka cnc mazowieckieCzęsto lepiej opłaca się zlecanie produkcji wyrobów na maszynach CNC niż sprowadzanie takich produktów gotowych z Chin. W Polsce coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w obróbce przede wszystkim metali korzysta ze sterowania komputerowego, ponieważ daje to niezwykłe możliwości i, mimo wysokiej ceny maszyny, duże oszczędności. Wystarczy raz napisać program, który potem można odtworzyć, opracować technologię i później produkcja jest dużo szybsza niż tradycyjnie, ponieważ prawie całą pracę wykonuje komputer, a nie operator. Operator dzięki temu może obsługiwać na raz dwie, a nawet więcej maszyn. Osiągamy także dużo większe dokładności, lepszą jakość i po prostu szybkość procesu. Na najlepszych maszynach tego rodzaju można wykonać wszystkie operacje, gdzie tradycyjnie wymagałoby to kilku maszyn i kilku operatorów, aby wykonać każdą operację. W temacie obróbka CNC mazowieckie ma najwięcej do powiedzenia. To wielkie zagłębie tego typu maszyn, gdzie wiele przedsiębiorstw produkuje niezwykłe rzeczy właśnie dzięki możliwościom maszyn CNC.

W Polsce, dzięki coraz większemu udziałowi maszyn sterowanych numerycznie, rozwija się bardzo rynek obróbki CNC. Już nie są to tylko proste tokarki i frezarki, ale wielkie centra obróbcze, maszyny do cięcia laserem, wodą czy maszyny do specjalnych zadań, jak choćby do toczenia kół tramwajowych. Oprócz obróbki skrawaniem, także sterowanie to jest wykorzystywane w giętarkach i innych maszynach do obróbki plastycznej.