Pierwszy raz dziecka w przedszkolu

Artykuły | Porady | Ciekawostki

przedszkole

Pierwszy raz dziecka w przedszkolu

Posłanie dziecka do przedszkola to wielkie wydarzenie, w życie nie tylko samego dziecka, ale często także rodziców i pozostałych domowników, którzy do tej pory sprawowali nad dzieckiem opiekę i piecze.

Przedszkole odpowiednio przystosowane do potrzeb dziecka

przedszkoleCzęsto jest to spory stres i wyzwanie, podczas którego dziecko mimo swojego młodego wieku i być może faktu, że nie do końca rozumie (ze względu na wiek) co się właśnie dzieje, odczuwa spory dyskomfort i masę obaw. W związku z tym wiele przedszkoli wychodzi temu naprzeciw i wprowadza w swoje progi szereg inicjatyw, które mają na celu pomoc dzieciom i ich rodziców. Między innymi w większych miastach, takich jak przedszkole niepubliczne w Bydgoszczy, ale często także w innych, mniejszych placówkach organizowane są tak zwane dni przedszkolaka, podczas których możliwe jest raczej bezbolesne wdrożenie dziecka do przedszkola. Podczas takich dni jest wtedy możliwość towarzyszenia swojej pociesze podczas pierwszych dni pobytu w przedszkolu, a także pozostawienie go na mniejsza ilość czasu – na przykład na godzinę czy dwie, tak aby mogło spokojnie pobawić się z dziećmi i zaznajomić z nowym miejscem, ale nie było zestresowane rozłąką z rodzicami i swoim domem. To świetne rozwiązanie, bez względu na to, czy nasze dziecko jest chętne do uczestniczenia w zajęciach przedszkolnych i nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktów oraz pozostawieniem go pod opieką inną niż nasza własna czy jest raczej samotnikiem, który potrzebuje sporej ilości czasu, aby przyzwyczaić się do nowego miejsca i wyzwania, jakim jest bez wątpienia rozpoczęcie nowego etapu w jego życiu, jakim jest przedszkole.

Pierwsze dni są bardzo ważne – to od nich w głównej mierze zależy, jaki stosunek będzie miała nasza pociecha do placówki oraz jak będzie się w niej czuła i w jaki sposób funkcjonowała.