Podszycia krawieckie za pomocą wigofilu odzieżowego

Artykuły | Porady | Ciekawostki

Podszycia krawieckie za pomocą wigofilu odzieżowego

 

Włóknina polipropylenowa, która także bardzo często nazywana jest flizeliną, wigolenem lub wigofilem to włóknina powstała z termicznego połączenia włókien syntetycznych, między innymi polipropylenowych, bądź ich sklejenia. Stosowana jest w krawiectwie do usztywniania i modelowania kształtu wyrobów odzieżowych, na przykład bluzek, marynarek i żakietów. Wigofil odzieżowy pokryty jest masami termoplastycznymi (klejem) nanoszonymi w postaci punktowej lub proszkowej.

Materiał z wigofilu o charakterystyce syntetycznej

wigofilZe względu na niską cenę i swoje właściwości włóknina polipropylenowa znalazła zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Niepodważalną zaletą wigofilu jest łatwość krojenia i szycia, ponieważ materiał ten nie strzępi się podczas cięcia, oraz jego lekkość oraz miękkość. Wykorzystuje się go w meblarstwie, na przykład pokrywając tył kanapy, w fotografii jako tła do zdjęć, w rolnictwie do ochrony roślin, w budownictwie, obuwnictwie, krawiectwie, itd. Ponieważ jest wytrzymała na rozdarcia, zwłaszcza te grubsze wersje, można stosować ją jako dodatkowe wzmocnienie materiału, na przykład pod guzikami, napami, zapięciami magnetycznymi, itd. Włóknina wigofil jest wrażliwa na ciepło – topi się lecz się nie pali, dlatego prasowanie jej nie jest najlepszym pomysłem. Jej brzegi się nie strzępią, dlatego paski z wigofilu wykorzystuje się jako lamówki (bez zawijania ich brzegów).

Podsumowując, wigofil czyli włóknina polipropylenowa często nazywana flizeliną lub też wigolenem od lat stosowana jest z powodzeniem w przemyśle krawieckim, tapicerskim, branży reklamowej czy ogrodnictwie. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie, rozrywanie i ścieranie oraz wysoką odpornością ogniową. Doskonale przepuszcza powietrze i parę wodną.