Praca operatora i programisty przy toczeniu stali

toczenie

Praca operatora i programisty przy toczeniu stali

Coraz częściej mówi się, że zawód operatora bądź programisty maszyn CNC to dobry pomysł na zawodową przyszłość, zwłaszcza dla osób, które chcą ją związać z sektorem przemysłowym.

Toczenie stali i tokarki

toczenieNajlepszym dowodem potwierdzającym całe to zjawisko jest spora ilość kursów przygotowawczych do tego zawodu. Śląsk, Mazowsze, Małopolska, niezależnie od regionu bez problemu można znaleźć w swojej okolicy profesjonalne kursy, które pozwolą swoim absolwentom na podjęcie pracy w tych zawodach. Jednak w takim razie warto zapytać, czym właściwie zajmują się osoby zatrudnione jako operatorzy? Czym jest obróbka CNC? Operator CNC Podstawowe zadania operatora maszyn CNC jest w dużym stopniu zależne od obowiązków określanych przez konkretną firmę i model obsługiwanej maszyny. W końcu toczenie CNC jako sam proces jest podyktowane funkcjonowaniem danego typu, modelu tokarki. Jednak starając się wskazać jakieś ogólne zadania i obowiązki operatora należy wymienić tu w szczególności: ustawianie i mocowanie narzędzi, dbanie o jakość produkowanych elementów, a także stałą oraz bieżącą kontrolę pracy maszyny kiedy odbywa się toczenie. Bardziej doświadczeni operatorzy potrafią również dokonywać podstawowego serwisowania albo diagnostyki ewentualnych uszkodzeń. To jednak zwykle leży w podstawowym zakresie obowiązków działu utrzymania ruchu. Obróbka skrawanie w maszynach CNC opiera się na skomputeryzowanym systemie funkcjonującym zgodnie ze specjalnym oprogramowaniem. Podstawowym zadaniem programisty jest wprowadzanie do konkretnych maszyn odpowiednich programów, które umożliwią produkcję wymaganych elementów.

Do najpopularniejszych sterowników, na których muszą pracować programiści należą przede wszystkim: Fanuc, Sinumeric oraz Heidenhain.

Więcej na stronie toczeniestali.pl