Robienie listew przy użyciu wyrówniarki

Robienie listew przy użyciu wyrówniarki

Od kiedy pamiętam ojciec pasjonował się obróbką drewna – robił meble domowej roboty, panele, nawet listwy. Można powiedzieć, że połowa mojego rodzinnego domu została stworzona w jego warsztacie. Dlatego gdy odziedziczyłem ten dom, nie było mowy by naprawić go przy użyciu gotowych materiałów budowlanych ze sklepu – jedyną opcją było samodzielne ich przygotowanie.

Listwy i wyrówniarka do drewna

wyrówniarki do drewnaNa szczęście ojciec nauczył mnie, jak używać swoich narzędzi. Stąd wiedziałem, czego potrzebuje i jak to obrobić. Do zrobienia listw potrzebna mi była tak naprawdę jedynie wyrówniarka do drewna – czyli urządzenie używane do strugania drewna. Można było przy jej pomocy wystrugać deski, płyty oraz potrzebne mi listwy. Urządzenia te można było spotkać w każdym warsztacie stolarskim i meblowym, gdyż można użyć go do tak wielu zadań. Wziąłem więc odpowiednio przyciętą już deskę i włączyłem maszynę, po czym zacząłem strugać ją w odpowiedni sposób. Ojciec zrobił grube, szerokie listwy, więc praca była dość ciężka do skopiowania – mimo to byłem dość zadowolony z efektu. Nie raz widziałem, jak przy użyciu wyrówniarki do drewna ojciec był w stanie zrobić perfekcyjne siedzisko stołka lub krzesła – niestety byliśmy na zupełnie innym poziomie, więc nawet zrobienie listwy nie było dla mnie prostym zadaniem. Po zakończeniu zadania byłem zmęczony jak po maratonie, nie mogłem jednak doczekać się sprawdzenia, czy nowe listwy pasują.

Na całe szczęście przygotowane przeze mnie listwy pasowały perfekcyjnie – no, może nie perfekcyjnie, gołym okiem można było wyłapać różnice, jednak mogłem być z siebie dumny. Przymocowanie ich zostawiłem jednak na następny dzień, gdyż padałem z nóg, byłem pokryty trocinami i marzyłem tylko o tym, by położyć się w swoim wygodnym łóżku.