Rola przeszklonych gablot w szkołach

Rola przeszklonych gablot w szkołach

 

Nie jest tajemnicą, że wielu z nas chciałoby, żeby ich osiągnięcia były doceniane i pamiętane przez wiele, wiele lat. To naturalne, że lubi czuć się docenieni. Właśnie dlatego wszelkiego rodzaju rywalizacja jest obecna w naszym życiu nie od serek, ale wręcz od tysięcy lat. Nic dziwnego, że tak wielu z nas bierze udział w różnego rodzaju konkursach, czy zawodach sportowych.

Trofea w gablocie szkolnej

przeszklona gablotaBardzo często, szczególnie w zagranicznych filmach oglądamy sceny, w których główną rolę gra przeszklona gablota pełna różnego rodzaju trofeów, wśród których główny bohater odnajduje takie, które zdobył jakiś członek jego rodziny. Także w polskich szkołach zdarzają się takie wystawy, które mogą podziwiać na co dzień kolejne pokolenia uczniów lub absolwentów, którzy po latach odwiedzą swoją dawną szkołę czy uczelnię. Gabloty są też bardzo ważnym miejscem w profesjonalnych klubach sportowych, ponieważ im więcej trofeów w gablocie, tym większy prestiż i wartość danego klubu. A rywalizacja ma to do siebie, że świadomie lub podświadomie chcemy wcześniejsze osiągnięcia przebić, więc eksponowanie pucharów sprawia, że nabieramy chęci do ich samodzielnego zdobycia. Ma to też pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego eksponowanie gablot w szkołach być może jest celowym zabiegiem, mającym na celu zachęcenie uczniów do aktywności fizycznej lub intelektualnej, w przypadku wystawy nagród za konkursy naukowe.

Gabloty pełne pucharów, medali czy innych nagród przyciągają wzrok i działają na wyobraźnię. Szczególnie dzieci mogą być podatne na oddziaływanie gablot na ich wyobraźnię i wizję potencjalnych sukcesów. Może to i dobrze, bo w tak prosty i dość niewinny sposób można odciągnąć dzieci od komputerów i zachęcić do wyjścia do ludzi i wzięcia udziału w realnej rywalizacji.