Swoją kolekcję numizmatów oddam do wyceny

Swoją kolekcję numizmatów oddam do wyceny

Od wielu lat kolekcjonuję polskie monety okolicznościowe wykonane ze srebra. Zbieranie numizmatów i poznawanie okoliczności, dla których je wyprodukowano, to taka moja własna podróż przez historię naszego kraju i naszego narodu. Na chwilę obecną mam ponad sto monet okolicznościowych wydanych w różnych latach. Mają nominał dziesięciu złotych, ale ich wartość kolekcjonerska jest znacznie większa od nominalnej.

Najwyższa pora profesjonalnie wycenić moją kolekcję

profesjonalna wycena numizmatówWszystkie moje monety kupiłem w ciągu kilku ostatnich lat. Jak się tak bliżej zastanowię i dobrze policzę to w zasadzie minie już dekada odkąd zbieram swoje monety. Zakup każdej z monet mam dokładnie odnotowany w pliku w komputerze. Notowałem również skrupulatnie ceny, jakie zapłaciłem za poszczególne numizmaty. Wiem jednak, że wartość niektórych monet bardzo mocno poszła w górę i obecnie jest nawet kilkukrotnie wyższa od ceny zakupu. I dlatego właśnie poszukałem firmy, w której ofercie znajduje się profesjonalna wycena numizmatów wraz z oceną stanu zachowania. Postanowiłem, że w najbliższych tygodniach oddam swoją kolekcję do takiej profesjonalnej wyceny oraz oceny – bo to też w numizmatyce ma ogromne znaczenie. Ocenę stanu zachowania monet nazywa się gradingiem i można ją zlecić w naszym kraju jednej z dwóch firm. Ja znalazłem właśnie jedną z nich. Zlecę im wycenę i ocenę, ale wcześniej ustalę z nimi dokładną kwotę, jaką za całość ich pracy będę musiał zapłacić.

Monety poddane gradingowi i zamknięte w specjalnie opisanych slabach mają od razu wyższą wartość niż monety nieoszacowane sprzedawane w plastikowych kapslach. Nigdy nie wyceniałem swoich monet i dlatego bardzo chętnie poznam wartość kolekcji, którą posiadam. Nie zamierzam jej oczywiście sprzedawać, ale z czystej ciekawości chciałbym porównać dzisiejsze wartości monet do tych z dnia ich zakupu.