Terapia zespołu Aspergera w poradni

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu. Aspergera zwykle diagnozuje się w przedszkolu lub we wczesnych klasach szkoły podstawowej. Niektóre objawy zespołu Aspergera, np. słaby kontakt ruchowy, niechęć do przytulania, opóźniony rozwój mowy, można już rozpoznać u niemowląt.

Polecana poradnia dla dziecka z zespołem Aspergera

zespół aspergera poradniaMianem zespołu Aspergera określa się najłagodniejsze przypadki autyzmu, dotyczące przede wszystkim zaburzeń funkcjonalnych. Podobnie jak wszystkie inne przypadki autyzmu jest to zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny na ogół nie są znane. Jeśli zauważymy u naszego dziecka trudność z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, nieumiejętność podtrzymania rozmowy, zachowania stereotypowe np. układanie przedmiotów na biurku zawsze w ten sam sposób, chodzenie do szkoły zawsze tą samą drogą, zachowania kompulsywne czy nadmierne skoncentrowanie na właśnie wykonywanej czynności np. zapinaniu guzików, są to sygnały, które powinny zaprowadzić nas do poradni psychologiczno – pedagogicznej. Jeśli podejrzewamy u naszego dziecka zespół Aspergera poradnia jest miejscem, w którym uzyskamy pomoc. Psycholog po wykonaniu serii testów, przeprowadzeniu wywiadów i obserwacji dziecka będzie mógł potwierdzić lub odrzucić nasze obawy. Pamiętajmy, że zespół Aspergera to nie choroba. Jest to po prostu inny wzorzec budowania relacji z otoczeniem. Nie jest ani gorszy ani lepszy, po prostu jest inny.

Wśród potencjalnych przyczyn występowania zespołu Aspergera wymienia się urazy okołoporodowe, uszkodzenia OUN, zaawansowany wiek ojca dziecka, poważne infekcje i czynniki genetyczne. Nie ma pewności, które z tych objawów rzeczywiście powodują u dzieci zespół Aspergera. Z zespołu Aspergera, w przeciwieństwie do ADHD, się nie wyrasta.