Trwałość frezów do aluminium

Artykuły | Porady | Ciekawostki

Trwałość frezów do aluminium

Aluminium jest dość miękkim materiałem konstrukcyjnym, który na różne sposoby można obrabiać. Jedną z metod obróbki jest frezowanie. Produkuje się do tego celu specjalne narzędzia, które doskonale radzą sobie z tym materiałem. 

Czym frezować aluminium ?

frezy do aluminiumW przypadku frezów do aluminium istotną rolę odgrywa materiał, z którego dane narzędzie wytworzono. Należy kierować się zasadą, że materiały wykorzystywane na frezy do aluminium muszą być kilkakrotnie twardsze od materiału obrabianego, czyli aluminium. Nie ma z tym większego problemu, bowiem aluminium jest jednym z najbardziej miękkich materiałów wykorzystywanych w budowie maszyn. Niejednokrotnie wykonuje się z niego mało obciążone części maszyn. W takim przypadku zachodzi konieczność wykonania w nich odpowiednio rozmieszczonych otworów technologicznych. Aby to zrobić, na frezarce montuje się frezy do aluminium, mocuje się przedmiot obrabiany na stole obrabiarki i przeprowadza się właściwą obróbkę. Należy pamiętać, żeby zachować odpowiednią precyzję, gdyż skierowanie frezu w niewłaściwe miejsce detalu spowoduje jego spore uszkodzenia ze względu na jago miękkość. Frezy te są bardzo trwałe, ale tylko wtedy, gdy używamy ich zgodnie z przeznaczeniem, czyli nie obrabiamy materiałów twardszych niż wspomniane aluminium. Materiały twardsze niemalże natychmiast stępią frezy, które będą nadawały się już tylko do kosza. 

Doświadczony operator frezarki wie, że użycie danego narzędzia niezgodnie z jego przeznaczeniem jest niedopuszczalne. Dba on o swój sprzęt, bo wie, że w razie jego zniszczenia będzie musiał ponieść spore koszty. Mało kto pozwoli nam skorzystać z jego obrabiarki, a zwłaszcza narzędzi. Dlatego zabiegi frezarskie przeprowadzają tylko i wyłącznie wykwalifikowani specjaliści.