W jakim wieku wysłać dziecko na kolonie?

W jakim wieku wysłać dziecko na kolonie?

Powszechnie wiadomo, że letnie kolonie są dobrym rozwiązaniem na zagospodarowanie naszym dzieciom czasu podczas przerwy wakacyjnej. Dzięki takim wyjazdom mają kontakt z rówieśnikami, mogą korzystać z różnego rodzaju zajęć sportowych czy dydaktycznych, zażywać świeżego powietrza, no i przede wszystkim wreszcie oderwać się od ekranów komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych.

Kiedy po raz pierwszy wysłać malucha na kolonie dla dzieci?

kolonie dla dzieciStosunkowo łatwo wybrać odpowiednią placówkę dla swojego dziecka, ponieważ oferta ośrodków jest bardzo bogata zarówno nad morzem, w górach czy też nad jeziorami oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Na pewno znajdziemy ośrodek, który będzie blisko domu, żebyśmy mogli odwiedzać raz po raz naszą latorośl. Znajdziemy również placówki z zajęciami dodatkowymi – sportowymi czy dydaktycznymi. Być może zależy nam aby nasze dziecko na przykład rozpoczęło naukę jazdy konnej czy windsurfingu. Na pewno każdy znajdzie dla siebie jakąś propozycję. Najtrudniejszym pytaniem, na które musimy sobie jednak odpowiedzieć wybierając kolonie dla dzieci, to kiedy, w jakim wieku jest ten właściwy moment by zrobić to po raz pierwszy. Nie chcemy bowiem, by wysłanie dziecka na kolonie okazało się przedwczesne i potem stanowiło dla niego straszną traumę. Niewątpliwie kolonie dla dzieci powinny być miłym doświadczeniem i dobrą zabawą. Dla każdego dziecka inny moment będzie właściwy. Jest to indywidualna kwestia, więc decyzję trzeba podejmować ostrożnie i z dużą rozwagą.

Kolonie dla dzieci mogą być fantastycznym doświadczeniem, dzięki któremu będą chciały jeździć na tego typu wakacje co roku. Podjęcie takiej decyzji w niewłaściwym dla dziecka momencie może jednak spowodować zupełnie odwrotny skutek, przez co wywołamy u dziecka straszną traumę. Uważajmy zatem i przemyślmy wszystkie za i przeciw.