Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła

Na czym polega wymiana ciepła? Pojęcie nie jest wcale skomplikowane, na przysłowiowy chłopski rozum, każdy wie, o co może chodzić. Wymieniamy się ciepłem przez dotyk z druga osobą. Wymiana ciepła następuje, gdy otwieramy drzwi klimatyzowanego auta i wychodzimy na upalny dzień. Kiedy zimą otwieramy okna, również mamy wymianę ciepła, bo zimne powietrze wpada do środka, a ciepłe wypada na zewnątrz. To jest takie proste rozumowanie, ale prawidłowe, bo właśnie to jest wymiana ciepła. Ale jak w takim razie wykorzystujemy to zjawisko na skalę przemysłową?

Wymienniki ciepła w przemyśle

przemysłowe rurowe wymienniki ciepłaNa przemysłową skalę dzięki wymianie ciepła można zaoszczędzić naprawdę masę środków pieniężnych. To nie jest kwestia tylko ciepła, które ucieka przez okno, ale olbrzymiej ilości ciepła wykorzystywanego w przemyśle Ciepło albo uzyskujemy ze źródeł odnawialnych, albo jest ono wynikiem na przykład spalania. Fakt jest jednak taki, że wytworzenie ciepła kosztuje, szkoda byłoby je marnować. Podobnie jest z zimnem w lecie. Również jest ono mile widziane, dlatego klimatyzacja jest obowiązkowa w wielu miejscach i również bazuje ona na wymianie ciepła. W przemyśle wykorzystujemy przemysłowe rurowe wymienniki ciepła, aby ciepła nie marnować. ciepła, w pojęcia i zimnego i ciepłego. Po prostu odzyskujemy to, co się da, a to daje nam oszczędności w procesie.

Jeżeli w rurkach zbliżonych do siebie przepływa w jednej ciepła woda, a w drugiej zimna, to ta zimna chłodzi ta ciepłą, a ciepła ogrzewa zimną. Część ciepła tracona jest na ściance, która je odgradza, ale i tak współdziałają one na siebie, mają wpływ na temperaturę w sąsiedniej rurce i to jest taki fajnie zobrazowany przykład na czym tak naprawdę polega proces wymiany ciepła. Na skalę przemysłową wygląda oczywiście inaczej, ale zasada jest ta sama.