Zabezpieczenia szlaków górskich stalą 310s

Artykuły | Porady | Ciekawostki

Zabezpieczenia szlaków górskich stalą 310s

Wycieczki wysokogórskie bywają niebezpieczne, dlatego już od wielu dziesięcioleci stosuje różnego rodzaju ułatwienia oraz zabezpieczenia w postaci stalowych łańcuchów oraz drabinek. Można je spotkać na każdym szlaku, którego poziom trudności przekracza możliwości wspinaczkowe przeciętnego turysty. Zazwyczaj są one umieszczane na skalistych szczytach.

Łańcuchy wykonane ze stali 310s

stal 310sPonieważ systemy łańcuchów i drabinek jest mocno eksploatowany przez tysiące turystów, muszą one być wykonane z najwyższej klasy materiału. Tego rodzaju zabezpieczenia powinny być niezawodne – od ich jakości może zależeć zdrowie, a niekiedy nawet i życie wspinających się w górach ludzi. Dlatego właśnie do ich produkcji wykorzystuje się stal 310s, czyli niezwykle trwały materiał, który wykazuje się specjalnymi właściwościami. Przede wszystkim jest on odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie sposób jest go zniszczyć bez użycia do tego specjalistycznego sprzętu. Uszkodzenia mechaniczne to jednak jedno – inną sprawę stanowi fakt, że stal, z jakiej wykonane są łańcuchy górskie, narażona jest także na oddziaływanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Wysoko w górach warunki pogodowe mogą zmienić się w kilka minut. Dlatego właśnie stalowe zabezpieczenia muszą być odporne na intensywne opady deszczu, uderzenia piorunów, silny wiatr oraz promieniowanie słoneczne, które na pewnej wysokości może być naprawdę duże. Zastosowanie stali 310s to gwarancja bezpieczeństwa.

Wysoka odporność materiału, z jakiego wykonane są zabezpieczenia na szlakach górskich, to absolutna konieczność. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości stali turyści mogą w bezpieczny sposób zdobywać kolejne szczyty, podczas gdy ratownicy górscy mogą spać spokojnie.