Zastosowanie zawiesi pasowych

Zawiesia dźwigowe stanowią niezbędny element prac przeładunkowych. Stosuje się je do podnoszenia i przemieszczania ciężkich ładunków na krótkich dystansach, np.: elementów konstrukcyjnych, maszyn budowlanych, samochodów itp.. Zawiesia dzieli się na: pasowe, wężowe, linowe oraz łańcuchowe.

Warunki pracy zawiesi pasowych

zawiesia pasoweWybór właściwego zawiesia ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy. Należy przy tym zwrócić uwagę na rodzaj przenoszonego ładunku, czyli na jego budowę oraz punkty zaczepienia, a także występowanie ostrych krawędzi, oraz ciężar towaru. Ważną rzecz stanowi intensywność pracy  – zawiesia pasowe nie są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Silne tarcie lub styczność z ostrymi krawędziami może doprowadzić do ich zerwania – jeżeli w takich warunkach zdecydowaliśmy się na użycie zawiesia pasowego, zalecane jest zastosowanie rękawów ochronnych. Ponadto na pracę zawiesia ma wpływ temperatura oraz środki chemiczne. Zawiesia pasowe wykonuje się z poliestru, poliamidu i polipropylenu. Najczęściej stosowany jest poliester. Nie jest on odporny na działanie zasad, a zakres temperatur, w którym można pracować z tym materiałem wynosi: -40°C – 100°C. Jednakże nie niszczą go kwasy, np.: akumulatorowy, czy też takie substancje, jak smary lub benzyna. Zaletą zawiesi pasowych jest ich miękkość, która zabezpiecza przenoszony element przed ewentualnymi zniszczeniami powierzchni.

Dostępne są zawiesia pasowe jednowarstwowe, dwuwarstwowe B2 z pętlą typu B oraz czterowarstwowe B4 z pętlą typu C. Posiadają one najniższe ceny w porównaniu do innych rodzajów zawiesi dźwigowych. Dodatkowo są lekkie, co powoduje, że praca z nimi jest prostsza niż np. z zawiesiami łańcuchowymi, nie sprawiają również problemów przy transporcie i magazynowaniu.